IWF GRAND PRIX - PRESIDENT'S CUP

  • Men's Total
  • Women's Total
  • Men's Snatch, Clean & Jerk
  • Women's Snatch, Clean & Jerk

94 kg Men

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 KLIMONOV Egor 24.08.1992 RUS 93.80 A 170 210 380
2 KIREEV Rinat 19.10.1987 RUS 93.95 A 160 190 350
3 ANTTI-ROIKO Miika 20.11.1988 FIN 93.60 A 151 191 342
4 IVANUSHKIN Alexander 30.09.1991 RUS 92.34 A 150 190 340
5 SAMORAJ Jaroslaw 16.06.1994 POL 92.90 A 150 180 330

105 kg Men

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 MURATOV Gennady 02.03.1987 RUS 104.25 A 178 217 395
2 JOUGHILI Ahed 10.10.1984 SYR 103.20 A 165 195 360
3 BALIGEYA Godfrey 28.07.1987 UGA 104.15 A 110 140 250
--- BEDZHANYAN David 06.09.1988 RUS 104.83 A 170 --- ---

+105 kg Men

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 ORSAG Jiri 05.01.1989 CZE 126.75 A 182 230 412
2 NAGY Peter 16.01.1986 HUN 157.20 A 187 220 407
3 KLICKI Krzysztof 13.06.1990 POL 163.60 A 170 219 389
4 KADANETS David 01.01.1986 RUS 140.20 A 176 212 388
5 SAVCHUK Antoniy 20.11.1995 RUS 125.85 A 170 200 370
6 KOCHANSKI Martin 04.07.1991 POL 114.10 A 158 190 348
DSQ VARDANYAN Misha 25.11.1995 ARM 151.40 A --- --- ---

94 kg Men

Snatch

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 KLIMONOV Egor 24.08.1992 RUS 93.80 A 163 167 170 170
2 KIREEV Rinat 19.10.1987 RUS 93.95 A 160 170 170 160
3 ANTTI-ROIKO Miika 20.11.1988 FIN 93.60 A 145 145 151 151
4 IVANUSHKIN Alexander 30.09.1991 RUS 92.34 A 150 150 155 150
5 SAMORAJ Jaroslaw 16.06.1994 POL 92.90 A 140 145 150 150

Clean&Jerk

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 KLIMONOV Egor 24.08.1992 RUS 93.80 A 200 210 216 210
2 ANTTI-ROIKO Miika 20.11.1988 FIN 93.60 A 191 191 --- 191
3 IVANUSHKIN Alexander 30.09.1991 RUS 92.34 A 190 195 197 190
4 KIREEV Rinat 19.10.1987 RUS 93.95 A 190 201 205 190
5 SAMORAJ Jaroslaw 16.06.1994 POL 92.90 A 175 180 180 180

Total

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 KLIMONOV Egor 24.08.1992 RUS 93.80 A 170 210 380
2 KIREEV Rinat 19.10.1987 RUS 93.95 A 160 190 350
3 ANTTI-ROIKO Miika 20.11.1988 FIN 93.60 A 151 191 342
4 IVANUSHKIN Alexander 30.09.1991 RUS 92.34 A 150 190 340
5 SAMORAJ Jaroslaw 16.06.1994 POL 92.90 A 150 180 330

105 kg Men

Snatch

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 MURATOV Gennady 02.03.1987 RUS 104.25 A 175 178 181 178
2 BEDZHANYAN David 06.09.1988 RUS 104.83 A 170 175 176 170
3 JOUGHILI Ahed 10.10.1984 SYR 103.20 A 155 155 165 165
4 BALIGEYA Godfrey 28.07.1987 UGA 104.15 A 110 120 120 110

Clean&Jerk

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 MURATOV Gennady 02.03.1987 RUS 104.25 A 207 217 --- 217
2 JOUGHILI Ahed 10.10.1984 SYR 103.20 A 195 205 --- 195
3 BALIGEYA Godfrey 28.07.1987 UGA 104.15 A 135 135 140 140
--- BEDZHANYAN David 06.09.1988 RUS 104.83 A --- --- --- ---

Total

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 MURATOV Gennady 02.03.1987 RUS 104.25 A 178 217 395
2 JOUGHILI Ahed 10.10.1984 SYR 103.20 A 165 195 360
3 BALIGEYA Godfrey 28.07.1987 UGA 104.15 A 110 140 250
--- BEDZHANYAN David 06.09.1988 RUS 104.83 A 170 --- ---

+105 kg Men

Snatch

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 NAGY Peter 16.01.1986 HUN 157.20 A 175 182 187 187
2 ORSAG Jiri 05.01.1989 CZE 126.75 A 175 176 182 182
3 KADANETS David 01.01.1986 RUS 140.20 A 165 171 176 176
4 SAVCHUK Antoniy 20.11.1995 RUS 125.85 A 160 166 170 170
5 KLICKI Krzysztof 13.06.1990 POL 163.60 A 170 170 176 170
6 KOCHANSKI Martin 04.07.1991 POL 114.10 A 150 155 158 158
DSQ VARDANYAN Misha 25.11.1995 ARM 151.40 A 140 145 145 ---

Clean&Jerk

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 ORSAG Jiri 05.01.1989 CZE 126.75 A 220 230 241 230
2 NAGY Peter 16.01.1986 HUN 157.20 A 213 220 231 220
3 KLICKI Krzysztof 13.06.1990 POL 163.60 A 212 219 224 219
4 KADANETS David 01.01.1986 RUS 140.20 A 205 212 218 212
5 SAVCHUK Antoniy 20.11.1995 RUS 125.85 A 200 206 206 200
6 KOCHANSKI Martin 04.07.1991 POL 114.10 A 190 197 200 190
DSQ VARDANYAN Misha 25.11.1995 ARM 151.40 A 180 185 190 ---

Total

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 ORSAG Jiri 05.01.1989 CZE 126.75 A 182 230 412
2 NAGY Peter 16.01.1986 HUN 157.20 A 187 220 407
3 KLICKI Krzysztof 13.06.1990 POL 163.60 A 170 219 389
4 KADANETS David 01.01.1986 RUS 140.20 A 176 212 388
5 SAVCHUK Antoniy 20.11.1995 RUS 125.85 A 170 200 370
6 KOCHANSKI Martin 04.07.1991 POL 114.10 A 158 190 348
DSQ VARDANYAN Misha 25.11.1995 ARM 151.40 A --- --- ---

75 kg Women

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 ZUBOVA Olga 09.12.1993 RUS 73.80 A 120 145 265
2 KATINA Ekaterina 03.10.1991 RUS 74.58 A 104 137 241
3 LAN Huixian 03.10.1991 CHN 70.63 A 105 130 235
DSQ OTUNLA Bilikis 12.06.1994 NGR 70.95 A --- --- ---

+75 kg Women

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 KASHIRINA Tatiana 24.01.1991 RUS 97.50 A 125 155 280
2 KHENJANTUEK Praeonapa 30.07.1992 THA 116.93 A 114 140 254
3 USMAN Mariam 09.11.1990 NGR 124.58 A 113 140 253
4 KONOVALOVA Julia 01.12.1990 RUS 85.34 A 105 141 246
5 ROBLES Sarah 01.08.1988 USA 123.67 A 110 135 245
6 CHERNIKH Anastasia 21.11.1987 RUS 100.99 A 106 135 241
7 ABORNEVA Alexandra 30.10.1986 KAZ 103.44 A 95 125 220
8 WIEJAK Malgorzata Antonina 05.05.1992 POL 81.80 A 90 118 208
9 NAMUSOKE Becky 10.12.1990 UGA 94.90 A 80 105 185

75 kg Women

Snatch

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 ZUBOVA Olga 09.12.1993 RUS 73.80 A 110 115 120 120
2 LAN Huixian 03.10.1991 CHN 70.63 A 100 103 105 105
3 KATINA Ekaterina 03.10.1991 RUS 74.58 A 98 101 104 104
DSQ OTUNLA Bilikis 12.06.1994 NGR 70.95 A 85 85 90 ---

Clean&Jerk

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 ZUBOVA Olga 09.12.1993 RUS 73.80 A 145 150 152 145
2 KATINA Ekaterina 03.10.1991 RUS 74.58 A 132 137 142 137
3 LAN Huixian 03.10.1991 CHN 70.63 A 125 130 135 130
DSQ OTUNLA Bilikis 12.06.1994 NGR 70.95 A 110 115 118 ---

Total

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 ZUBOVA Olga 09.12.1993 RUS 73.80 A 120 145 265
2 KATINA Ekaterina 03.10.1991 RUS 74.58 A 104 137 241
3 LAN Huixian 03.10.1991 CHN 70.63 A 105 130 235
DSQ OTUNLA Bilikis 12.06.1994 NGR 70.95 A --- --- ---

+75 kg Women

Snatch

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 KASHIRINA Tatiana 24.01.1991 RUS 97.50 A 117 122 125 125
2 KHENJANTUEK Praeonapa 30.07.1992 THA 116.93 A 108 112 114 114
3 USMAN Mariam 09.11.1990 NGR 124.58 A 108 111 113 113
4 ROBLES Sarah 01.08.1988 USA 123.67 A 105 108 110 110
5 CHERNIKH Anastasia 21.11.1987 RUS 100.99 A 101 106 111 106
6 KONOVALOVA Julia 01.12.1990 RUS 85.34 A 100 105 110 105
7 ABORNEVA Alexandra 30.10.1986 KAZ 103.44 A 90 95 97 95
8 WIEJAK Malgorzata Antonina 05.05.1992 POL 81.80 A 90 95 97 90
9 NAMUSOKE Becky 10.12.1990 UGA 94.90 A 75 80 80 80

Clean&Jerk

Rank Name Born Nation B.weight Group 1 2 3 Result
1 KASHIRINA Tatiana 24.01.1991 RUS 97.50 A 145 150 155 155
2 KONOVALOVA Julia 01.12.1990 RUS 85.34 A 130 136 141 141
3 KHENJANTUEK Praeonapa 30.07.1992 THA 116.93 A 130 135 140 140
4 USMAN Mariam 09.11.1990 NGR 124.58 A 130 135 140 140
5 CHERNIKH Anastasia 21.11.1987 RUS 100.99 A 127 132 135 135
6 ROBLES Sarah 01.08.1988 USA 123.67 A 125 130 135 135
7 ABORNEVA Alexandra 30.10.1986 KAZ 103.44 A 120 125 130 125
8 WIEJAK Malgorzata Antonina 05.05.1992 POL 81.80 A 110 115 118 118
9 NAMUSOKE Becky 10.12.1990 UGA 94.90 A 100 105 107 105

Total

Rank Name Born Nation B.weight Group Snatch CI&Jerk Total
1 KASHIRINA Tatiana 24.01.1991 RUS 97.50 A 125 155 280
2 KHENJANTUEK Praeonapa 30.07.1992 THA 116.93 A 114 140 254
3 USMAN Mariam 09.11.1990 NGR 124.58 A 113 140 253
4 KONOVALOVA Julia 01.12.1990 RUS 85.34 A 105 141 246
5 ROBLES Sarah 01.08.1988 USA 123.67 A 110 135 245
6 CHERNIKH Anastasia 21.11.1987 RUS 100.99 A 106 135 241
7 ABORNEVA Alexandra 30.10.1986 KAZ 103.44 A 95 125 220
8 WIEJAK Malgorzata Antonina 05.05.1992 POL 81.80 A 90 118 208
9 NAMUSOKE Becky 10.12.1990 UGA 94.90 A 80 105 185
Calendar Jul. 2014
2014-07
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

Annual Calendar »



Events behind us
  • Oceania Youth (YOG Qualification), Junior, Senior Championships, Mont Dore, NCL

    Oceanian Ch. Results Book ( Youth / Junior / Senior )
    South Pacific Ch. Results Book ( Youth /Junior / Senior )

  • Pan-American Youth Championships (YOG Qualification), LIMA, PER

    Result Book (Pan-Am / South-Am)

  • European Youth Championships (YOG Qualification), Ciechanow, POL

    Results

    Results Book

  • African Junior and Youth (YOG Qualification) Championships, Tunis, Tun

    Results (Youth / Junior)

    Result Book (Youth / Junior)

Sponsors